Úvod Léčba roztroušené sklerózy

Léčba roztroušené sklerózy

Doktor a pacientJe třeba si uvědomit, že neexistuje lék, který by léčil RS. Naštěstí jsou mnohé léky, které odkáží alespoň upravit a zmírnit projevy choroby. Terapie RS se zaměřuje na zmírnění obtíží a předcházení nových atak. Dochází rovněž k zpomalení průběhu nemoci a někdy i k zabránění invalidity. Léčba RS se zaměřuje na tyto oblasti:

  • zvládnutí atak: Akutní ataka se léčí vysokými dávkami kortikosteroidů, které působí protizánětlivě. Díky nim se jedinec rychleji dostane z ataky. Neznamená to však, že by se průběh nemoci zpomalil. Jde pouze o řešení akutního stavu. Většinou se podává metylprednisolon. Kortikosteroidy mají vedlejší účinky. Těmi nejčastějšími je osteoporóza, dočasné oslabení paměti, vysoký tlak, žaludeční vředy či další žaludeční problémy. Někteří pacienti (především ti s těžkou atakou) na kortikosteroidy nereagují. Tito pacienti jsou léčeni plazmaferézou, která spočívá k odebrání a následnému vrácení krevní plazmy do krevního oběhu.
  • léčba RS léky: Je-li potlačená ataka, přicházejí na řadu tzv. léky první volby, které se nasazují proti rozvoji nemoci. Jde o interferony mající protizánětlivý účinek. Při léčbě RS se používají interferony beta 1b a beta 1a. Výzkumy dokonce označují, že léčba interferony může snížit pravděpodobnost rozvinutí klinické RS. Interferony patří do skupiny gykoproteinů. Léky nejlépe zabírají v první fázi nemoci. Léčba interferony má mnohé vedlejší účinky. Snižuje krvinky a destičky, dále se objevují chřipkové příznaky, zvýšení jaterních testů atd. Pokud je nemoc ve stádiu sekundární progrese, zabírá léčba léky již méně. V této fázi se lékaři pokouší o léčbu cytostatiky. Jsou jimi hlavně cyklofosfamid či mitoxantron. Je zde velký výskyt nežádoucích účinků. U léčby primární progrese neexistují mezinárodně doporučené léky. Testují se pulsní dávky cyklofosfamidu.
  • symptomatická léčba: RS se pojí s mnoha nepříjemnými příznaky, které je rovněž nutné léčit či alespoň potlačit. Symptomatická léčba pacientů s RS se liší podle projevujících se příznaků. Většinou se podávají léky proti bolesti, závratím, proti potížím s močením, při sexuálních obtížích. Časté je i podávání antidepresiv.
  • fyzioterapeutická léčba: Je důležitá při ochabování svalů, které souvisí s nemocí. V rámci fyzioterapie je nutný pohyb odpovídající stupni postižení jedince. Využívá se cvičení v bazénu, léčebná gymnastika, vodoléčba, masáže atd. Lidí s RS mají také každé dva roky nárok na pobyt v lázních.

RS je také významnou psychologickou zátěží, takže kromě léků a fyzioterapie je žádoucí, aby pacient podstupovat i psychoterapii. Častým doprovodním znakem roztroušené sklerózy je deprese, ale i další výkyvy nálad.

Podpora léčby sklerózy

Kromě léčby, kterou pacientovi naordinuje lékař, je vhodné dodržovat určitá pravidla, která pomáhají zabraňovat rozvoji sklerózy.
Pacient by se především měl vyvarovat stresu. Rostoucí stres má vliv na nervové poškození mozku. Vhodné je udržovat se v kondici lehkým cvičením. Pacient by však měl vynechat namáhavé cvičení či jinou fyzicky náročnou práci.
Pacient by se měl také zaměřit na dostatečný příjem antioxidantů. Lze je získávat z ovoce a zeleniny, ale také různými multivitaminovými doplňky. Vhodnými doplňky pro pacienty s RS jsou především rybí olej, zinek, lecitin, karnitin, ženšen, zázvor atd.

RS a rehabilitace

Hlavním příznakem RS je demyelinizace. Právě kvůli ní dochází k porušení vedení nervového vzruchu. To vede ke zpomalení vodivosti a utlumení hybnosti drah. Pokud chceme odvrátit či zmírnit následky hybnosti, je nutná pohybová rehabilitace. Díky ní může docházet k odtlumení funkční blokády.
Ukazuje se také, že pacienti, kteří pravidelně cvičí, mají méně atak a jejich prognóza je příznivější.
Rehabilitace RS se zaměřuje na tři motorické složky – svalové oslabení, poruchu koordinace a rovnováhy a zvýšení svalového napětí. Úspěšnost hybné terapie může narušit zvýšená únava, která často s nemocí souvisí.
Lékaři radí pacientům s RS, jak mají cvičit, ale je také třeba využít kvalifikovaných pracovníků, kteří se soustředí na terapeutickou gymnastiku. Pacient by se cvičením měl začít hned po diagnostikování RS. Čím dříve začne cvičit, tím lépe pro jeho prognózu.
Cvičení je vždy nutné přizpůsobit celkového stavu pacienta a jeho obtížím. Není např. dobré cvičit v okamžiku, kdy má pacient větší obtíže, bolesti či je-li hodně unavený.
Mobilní pacienti mohou při cvičení vycházet z běžné rozcvičky. U imobilních osob je nutná pomoc druhé osoby, která nutí dotyčného alespoň k náznaku cvičení.
Žádoucí jsou také masáže – reflexní, ruční, podvodní, vířivé atd. Své účinky má také lázeňská léčba.


Diskuse (12 komentářů)

Niki, (01. 03. 2012 12:06) Reagovat
Nemáte někdo tip na literaturu zabývající se RS?
Gabriela, (09. 07. 2013 09:19) Reagovat
Hoďte si to do vyhledavače. Existuje poměrně hodně publikací, jak pro lékaře, tak i pro pacienty či osoby v jejich okolí.
HANKA, (12. 04. 2012 12:42) Reagovat
Já jsem se docela dost věcí dozvěděla z knihy Roztroušená skleróza, kterou napsala Eva Havrdová. Je tam dost odborných informací, ale přesto se nečte nějak obtížně. Předtím jsem měla doma jinou publikaci o RS a ta byla tak odborná, že jsem se v ní ztrácela. Tahle kniha je pro laika lepší.
IVETA, (20. 04. 2012 06:09) Reagovat
Pro mě je to stále dost nepochopitelná nemoc. Je to smutné. Věděla jsem jen matně o co jde a teď jsem si přečetla tenhle web. Šel mi z toho mráz po zádech.
Ali, (07. 06. 2012 06:10) Reagovat
Je bohužel hodně ošklivých nemocích a roztroušená skleróza patří mezi ně. Doufám, že mě ani nikoho v mé blízkosti nepostihne.
MARTIN, (19. 07. 2012 06:20) Reagovat
Je hodně zvláštních nemocí, které jsou děsivé. Člověk většinou ale o nich neví, dokud jimi neonemocní on nebo někdo v jeho okolí. Roztroušená skleróza je děsná. Snad se vyhne mě i mým blízkým. Těm, kteří jí už trpí, přeji hodně sil.
STraková Alena, (03. 02. 2014 10:43) Reagovat
Prosím Vás o pomoc, mam bratra 42 let RS má již 15 let už je uplně bezmocný hledám jakoukpliv pomoc radu lekařě specialistu v tomto oboru jsme z okresu Hodonín na Jížní Moravě tady si s ním už lekaři nevědí rady odumirají mu orgány jeden po druhěm je v kritickém stavu proto se obracím k Vám.Jestli je někdo nebo něco co alespon zmírní tuhle strašnou nemoc.Moc děkuji Straková Alena
martin, (07. 04. 2015 15:47) Reagovat
Ppokud Váš bratr chodí k neurologovi jako jsou v Hodoníně Hudečková nebo Koliba,nedivím se, že je na tom špatně.Vůbec o RS a jejich novodobých léčbách nemají ponětí, rychle pryč do nějakého RS centra - najdete na www.roska.eu Hodně štěstí!
Petra, (02. 05. 2015 08:47) Reagovat
http://bylinneacisticicaje.cz/
Oldřich, (21. 04. 2015 09:14) Reagovat
Lékaři jsou různí, ale musím říci, že já jsem měla vždy štěstí na odborníky s lidským přístupem. Důvěra v lékaře je strašně důležitá. Pokud si člověk může vybrat lékaře (není omezený lokálně), měl by to udělat.
Iva, (30. 08. 2015 12:36) Reagovat
Naprosto souhlasím. Vybíráme si firmy, které nám něco vyrobí, tak proč bychom si nemohli vybrat lékaře, když jde o to nejdůležitější - naše zdraví.
Karolina, (15. 04. 2016 06:47) Reagovat
Dobry den,obracim se s dotazem ohledne lazni / rehabilitacniho ustavu. Maminka je na voziku a nezvladne jezdit po procedurach sama. Muzete mi pomoci najit lazne ktere zajistuji doprovod, aniz by s sebou nekoho musela mit, nebo se to platilo.Dekuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty