Úvod Průběh roztroušené sklerózy

Průběh roztroušené sklerózy

Průběh roztroušené sklerózy nelze odhadnout. Někdy vede k lehkému postižení, v jiných případech dochází k těžké invaliditě. U každého se také může RS projevovat jinými symptomy. U někoho začíná nemoc nenápadně, u jiného pacienta může hned zpočátku propuknout naplno.
Odlišná je i prvotní ataka. Liší se v příznacích, ale také v intenzitě a trvání. V remisi někdy ustupuje úplně, jindy přetrvá.

Po prvotní atace po čase následuje ataka další. Intervaly mezi atakami se postupně zkracují. Postupně dochází k vleklé progresi, která se přemění v chronickou podobu nemoci. Někdy však už od začátku je RS progresivní.
Podle průběhu RS lze rozlišit její dvě základní podoby. Jsou jimi:

 • benigní RS: V průběhu onemocnění je málo atak a postižení bývá minimální.
 • maligní RS: Ataky jsou časté a vedou k rychlému nárůstu invalidity.

Průběh onemocnění dále dělíme do čtyř skupin. Jsou jimi:

 • reminentní-relabující skupina: Jde o nejčastější formu RS. Mnohdy jde o začátek tohoto onemocnění. Trvá několik let a jsou pro ni typické ataky v podobě zhoršení neurologických obtíží. Ataky mohou trvat několik týdnů, ale i několik měsíců. Poté dochází k remisi. Remise a ataky se opakují. Tato forma RS se dá dobře ovlivnit léky.
 • sekundárně chronicko-progresivní skupina: V rámci této formy RS dochází k trvalému postižení. Většinou přichází po několika letech reminentního-relabujícího průběhu onemocnění. Mírnější forma invalidity, která vzniká, umožňuje pacientovi normální život, včetně pracovní schopnosti. Forma nemoci se špatně ovlivňuje léky. Pacient by se měl soustředit hlavně na správnou životosprávu.
 • primárně progresivní skupina: Objevují se především u pacientů, kteří RS onemocněli až v pozdějším věku (po 40 roku života). Tato forma se hůře ovlivňuje léky. Příliš nezabírají.
 • relabující-progresivní skupina: Jde o těžko léčitelnou formu RS. Je vzácná. Každá ataka této formy RS zanechává neurologické postižení.

Stádia roztroušené sklerózy

Lékaři při zhodnocení pokročilosti roztroušené sklerózy používají Kurtzského stupnici mající deset stupňů:

 • 1. stupeň: Neurologický nález je v pořádku. Neukazují se žádné odchylky.
 • 2. stupeň: Objevují se menší odchylky v neurologickém nálezu. Potíže jsou mírné či jen anamnestické.
 • 3. stupeň: Pacient má lehké potíže. Lehkým způsobem je omezená hybnost a výkonnost. Je zachovaná pracovní schopnost. Objevují se základní příznaky či kombinace lehkých příznaků.
 • 4. stupeň: Představuje těžší postižení, u kterého je omezená pracovní schopnost. Výkonnost a hybnost jsou totiž postižené. Tito pacienti však dokáží žit normální způsob života bez toho, aby byli závislí na někom dalším. Objevují se horší sexuální schopnosti.
 • 5. stupeň: Jde o značné postižení. Samostatná chůze je možná pouze na kratší vzdálenosti. Postižení se pojí s pracovní neschopností.
 • 6. stupeň: Je tu omezená hybnost. Pohyb je možný pouze pomocí hole či jiného opěrného aparátu. Jedinec může vykonávat menší domácí práce buď bez pomoci druhé osoby či s pomocí druhé osoby.
 • 7. stupeň: Projevuje se velmi obtížnou hybností. Někdy je dokonce nemožná. Dotyčný je závislý na invalidním vozíku. Má však základní soběstačnost.
 • 8. stupeň: Pacient je závislý na invalidním vozíku a na cizí pomoci. Jeho soběstačnost je omezená.
 • 9. stupeň: Jedinec je nesoběstačný a bezmocný. Pacient může jen ležet.
 • 10. stupeň: Dochází ke smrti pacienta

Diskuse (22 komentářů)

ZUZA, (04. 06. 2012 05:42) Reagovat
Nejhorší je, že člověk neví, jak to bude probíhat. Měli jsme to v rodině. Oni jsou sice nějaké stupně, která naznačují průběh, ale to, jak dlouho jednotlivé stupně trvají, je velmi individuální.
Leona, (09. 06. 2012 12:28) Reagovat
Tyhle stupně mě fascinují. Alespoň já to mám tak, že někdy, bohužel ne nikdy na dlouho, jsem jako by ve stupni 4, ale najednou, nečekaně, je to pětka jak vyšitá. Je to hrozně individuální a hlavně proměnlivé. Nikdy nevim, co bude za hodinu, natož zítra.(
Petra, (26. 07. 2012 06:43) Reagovat
Je to bohužel tak. U nás v rodině je také - u strýčka. Někdy teta říká dlouhou dobu, že je to dobrý, že se strejda nezhoršuje a pak najedou zničehonic zhoršení. Každý člověk je individuální, a tak se u něj individuálně vyvíjí i nemoci.
Tomáš, (10. 01. 2013 14:51) Reagovat
čauko lidi,tak jsem v klubu,před půl rokem diagnoza a léčba.Po půl roce od diagnozy mi můj miláček řekl pápá.Každodení stres mě ubíji,...nedokážu se stím vším smířit.Diagnoza a rozchod..Jediné co mě drželo nad vodou jsem stratil,..poraďte...Děkuji.
Tomáš, (10. 01. 2013 14:54) Reagovat
5,5 roku spolu :(
Alena, (21. 02. 2013 06:47) Reagovat
Život někdy dává pořádné rány.:( Je to smutné, že se člověk až po 5,5 letech dozví, že s tím člověk to není v dobrém a zlém, a že nedokáže být s tím druhým, když přijde problém. Držím palečky, ať máte nemoc stabilizovanou a ať zase najdete něco nebo někoho, kdo vás bude držet nad vodou. Přeji hodně sil.
denisa, (06. 06. 2013 05:43) Reagovat
Rozhodně máte těžké období, ale věřte, že si to sedne. Potřebujete čas, abyste se s obojím srovnal a on brzy zase začne život nabízet i radostnější pohled na svět. Držím vám palce, ať je to co nejdříve.
Alena, (03. 06. 2013 17:59) Reagovat
Ahoj, tak to nebyla ta pravá. ta jistě na vás čeká a až ji najdete - a Vy ji najdete, tak Vás už neopustí. Žijte, co to dá. I když to není snadné, držím palce.
pepa, (17. 11. 2013 21:00) Reagovat
no vidíš já to mám naopak.žena má eresku ve druhém stadiu asi 9 let. je jí 37let, mě 50 , jsme spolu 6let. Nyní mě řekla , že si našla mladšího, že jsem starej . Bohužel ji strašně miluji a jsem připravený s ní být i v čase, kdy se jí nemoc zhorší- i když bych ji to nepřál. Tak doufám, že si vybrala dobře a ten mladej ji po zhoršení nemoci neopustí jako ona mě.
helena thomayeerova, (13. 10. 2013 16:59) Reagovat
dobrý den mám kamaradku která rs už od 40let dnes je ve stadiu že nedokáže sama vstát z postele se vším jí pomahame je jí 59 let jak dlouho se ještě bude trapi jakého věku se tito lidé dožívaji .děkuji za odpověd
Magdalena, (04. 11. 2013 15:16) Reagovat
To se asi těžko dá říci, u každého je to jinak. Doktor ji nenastínil nějakou prognózu do budoucna? Držím palce, ať zvládáte. Hodně sil.
Lenka, (24. 02. 2014 22:13) Reagovat
právě mi na RS umírá kamarádka stupeň poslední.RS je léčitelná do určitého stupně,sám nemocný musí chtít a mít opravdu pevnou vůli.Dnes mi pani doktorka řekla, kdyby chtěla před rokem dalo by se jí pomoci dnes už je však pozdě.Největší bolest je to,že jsem jí tu pomoc před rokem nabízela.RS léčí ing. Bláhová Praha všem vám držím palce..Lenka
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty