Úvod Příznaky roztroušené sklerózy

Příznaky roztroušené sklerózy

První příznaky roztroušené sklerózy se mohou objevovat už v dětství. Jde o RS juvenilní. Opak představuje RS opožděná objevující se až kolem šedesátého roku života.
Začáteční příznaky mohu vznikat postupně a často bývají neurčité a zavádějící. Pojďme si ukázat ty hlavní.

 

Fyzické projevy

  • poruchy hybnosti: Jde o hlavní příznak RS. Porucha hybnosti se zpravidla týká dolních končetin. Projevuje se jako těžkopádnost a ochabnutí. Postižení lidé mají často vrávoravou chůzi, která může připomínat chůzi v opilosti. Časté je i mravenčení v končetinách.
  • změny citlivosti: Projevuje se sníženou citlivostí. Podněty na kůži jsou vnímané slaběji. Někde je však citlivost naopak větší. Častým příznakem je tzv. Lhermittův příznak. Projevuje se pocitem výboje elektrického proudu, když dotyčný předkloní hlavu.
  • poruchy svěračů: Postižený jedinec pociťuje náhlé nucení k močení. Má pocit nedokonalého vyprázdnění močového měchýře. Nemocný jedinec hůře udržuje moč a objevuje se i močová inkontinence.
  • úbytek zrakové ostrosti: Pacient s RS může hůře vidět. Časté je dvojité vidění a vznikají potíže při čtení. Jedinec má písmenka rozmazaná a dokonce může i odlišně vnímat barvy. Tyto příznaky zhoršuje únava a stres. Mnohdy bývá prvním příznakem zánět očního nervu. Pacient udává pocit bolesti za okem.
  • potíže s výslovností: Řeč pacienta s RC může být neplynulá.
  • polykací potíže: Jsou typické pro pokročilé stádium nemoci.
  • sexuální deficit: Dochází až k vymizení libida.

Smutná ženaPsychické projevy

S RS se pojí chronická únava a častá je i nechuť do života, která může ústit v depresi. Někdy dochází i k hrubší změně psychiky. Projevují se změny nálad. Depresi často střídá euforii. Objevuje se i afektivita a výbušnost. Mohou se projevit i poruchy myšlení, ale ty jsou vzácné.

Vyjmenovali jsme si hlavní příznaky RS. Ne vždy se však objevují všechny příznaky. Některé z nich mohou být příznaky jiné nemoci. Proto je tak obtížné diagnostikovat RS.


Diskuse (34 komentářů)

AJINA, (14. 03. 2012 11:11) Reagovat
S těmi příznaky je to ošemetné. Někdy trvá hodně dlouho než se to zjistí, protože nejsou jasné příznaky definující jen tuto nemoc. Člověk pak zbytečně lítá po doktorech než je vůbec nasazená léčba, kterou člověk potřebuje včas.
PAVLA, (16. 04. 2012 11:36) Reagovat
Právě...Ty první příznaky jsou dost všeobecné. Můj strejda chodil poměrně dlouho po doktorech, než mu diagnostikovali RS a já jsem od té doby hypochondrická. Jak mám nějaký z těch příznaků, už se bojím, aby to nebylo dědičný. Přitom ty jedntolivé příznaky sami o sobě nemusí znamenat nic vážného.
Leona, (09. 06. 2012 12:18) Reagovat
Zdravim:)Moje prvotní příznaky byly a jsou, pocit v noze, jako by mi tam uvnitř něco lezlo a šimralo. Noha je citlivá na letmý dotek, kdy vykopává, jako když vás klepnou do kolene. Dvojitý vidění mám vždy při a po námaze, nebo stačí něco těššího zvednout a je to. Těch příznaků a potíží je celá řada, únava, nesoustředěnost, prudký závratě atd. Co je ale nejhorší, to jsou krutý bolesti naprosto všech kloubů, včetně čelistních, prsty, tlak v kostech k prasknutí, deprese, úzkosti... Každý má něco jinýho a na každýho něco jinýho zabírá. Na mě zatim bohužel nic. Nemoc se má čile k světu, tedy teď čekám na léčbu Tysabri a pevně věřím, doufám, že se to snad už konečně zastaví, protože je to kolikrát sakra těžký:((
Shery, (17. 08. 2012 12:11) Reagovat
Věřím, že je to hodně těžký. Každopádně vám přeji, aby léčba zabrala a vám se ulevilo.
Sylva, (22. 01. 2013 05:55) Reagovat
Mě v poslední době také hodně bolí klouby a jsem unavená. Napadají mě různé nemoci, které by to mohly být a mezi nimi je i RS. Čekají mě různá vyšetření. Tak snad už brzy budu vědět víc. Bojím se toho, ale na druhou stranu už bych ráda věděla, co mi vlastně je.
Míša, (19. 02. 2013 09:30) Reagovat
Dobrý den, četla jsem si váš příspěvek v diskuzi a moc mě zaujal. Nemám víše popsanou nemoc ale jedna moja kamarádka ano. vyzkoušela ve aby jí bylo lépe ale nic nepomáhalo až na zelené potraviny. Ty jí pomáhají a doonc nemusí brát ani léky od bolesti není unavená a cítí se velice dobře. Pokud by jste měla zájem ráda vám poskytnu více informací a produkty (ječmen a chlorellu Green Ways vám ráda představím).Krásný den Míša Jaklová
věroslav, (07. 06. 2018 11:45) Reagovat
Dokud se nezbavíte parazitální, virové a bakteriální zátěže v organismu, tak se nikdo nikdy z RS nedostanete!!!!! Píši to zde pro všechny. I pro blbé či zblblé doktory a doktorky!!! Lituji upřímně všechny z Vás, kdo se této sis oficiální, leč k ničemu vedoucí léčbě nedokážete vzepřít!!! Píši toto vše z vlastní zkušenosti. Vím tedy velice dobře o čem píši já i o čem hovoříte všichni zde..... Přeji všem k těmto rozhodnutím hodně sil a hlavně znovu nabyté pevné zdraví!! Věroslav
Kamila, (05. 03. 2013 14:56) Reagovat
A co jsou to zelené potraviny? Zjistila jsem, že jedna moje kamarádka má RS, tak si hledám různé informace. Vím, že ona moc na internetu nevyhledává, tak to dělám za ní...
Sylva, (28. 03. 2013 07:53) Reagovat
Mám pocit, že zelenými potravinami se označuje mladý ječmen a nějaké druhy trav, nebo něco takového. Jestli to má skutečně ozdravný účinek, nevím. Jen jsem o tom někde četla...
Romana, (17. 04. 2013 12:48) Reagovat
Ono se teď o tom víc mluví, ale zatím neznám nikoho v mém okolí, kdo by se jimi léčil, ale já bych to úplně neodsuzovala. Něco na tom může být...
Jana, (02. 04. 2013 21:52) Reagovat
Dobrý den, prosím o názor. Mohou být časté poměrně velké bolesti zad (jakoby v kříži) a nohou, bolest hlavy a potíže s dýcháním (pocit, že se nemůžete pořádně nadechnout -může být tedy i psychického rázu), únava a nechuť cokoliv dělat příznakem RS? Občas mě brní špička nosu a nedávno kůže na hlavě při doteku. Děkuji za názory než se vypravím k lékaři.
Veronika, (04. 07. 2013 09:57) Reagovat
Dobrý den,mám podobné příznaky. Zjistila jste něco? Děkuji za odpověď.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty