Úvod Diagnóza roztroušené sklerózy

Diagnóza roztroušené sklerózy

DiagnózaUrčit diagnózu RS je často velmi obtížné. Pro její určení se používají McDonaldova kritéria. Nahrazují dřívější Poserova a Schumacherova kritéria. Nová kritéria využívají magnetické rezonance, což ulehčuje diagnostiku RS.
Pokud lékař stanovuje diagnózu, musí vyloučit ostatní možné příčiny symptomů. To se děje diferenciální diagnózou. Rozhodne, do jakého klinického obrazu nemoc spadá.
Snadněji se určuje diagnóza v případě, že pacient prodělal již více atak. Mnohdy však lidé vyhledávají lékaře již při první atace.


Při zjišťování RS magnetickou rezonancí dochází k sledování toho, zda proběhla demyelinizace nervových vláken.
Kromě magnetické rezonance jsou dalšími používanými diagnostickými nástroji analýza mozkomíšního moku. Provádí se lumbální punkcí, při níž dochází k odběru menšího množství mozkomíšního moku z páteřního kanálu. Odebírá se konkrétně z oblasti bederní páteře. Vyšetření trvá cca 5 - 10 minut. Z mozkomíšního moku se zjistí, zda jsou v něm přítomné oligoklonální proužky. Pacienti s RS mají totiž abnormální hladiny protilátek. Test však není stoprocentně jistý.
Dalšími vyšetřeními vedoucí k diagnostice RS jsou:

  • počítačová tomografie: Výsledkem tohoto vyšetření jsou řezy, které zobrazují v různých rovinách orgány. Jde však o nedostačující metodu vedoucí k diagnostice RS. Chceme-li diagnostiku potvrdit, je třeba provést magnetickou rezonanci.
  • evokované potenciály: V rámci vyšetření evokovaných potenciálů se prování záznam elektrické aktivity vznikají v mozku. Jde o reakci na vnější podněty. Úkolem tohoto vyšetření je ověřit, zda se do mozkové kůry bez překážky dostávají všechny podněty. Na základě vyšetření dochází k vyhodnocování doby mezi podnětem a odpovědí.
  • elektromyografie: Jde o vyšetření, které vyhodnocuje zdravotní stav svalů. Měří se jejich elektrická aktivita pomocí malých elektrod. Provádí se převážně na končetinách. Vyšetření trvá kolem půl hodiny.

Diskuse (17 komentářů)

HANA, (28. 05. 2012 09:29) Reagovat
Bojím se, že roztroušenou sklerózu má moje kamarádka. Pořád chodí na vyšetření, ale ještě ji neřekli nic konkrétního. tak snad to nakonec přeci jen bude něco méně závažného.
kel, (15. 08. 2012 07:28) Reagovat
Držím palce, aby to tak bylo. On většinou se člověk bojí nejhoršího a vůbec tomu tak nemusí být.
Jarmila, (15. 05. 2013 09:43) Reagovat
No můžu říct,že lékaři neřeknou nic,oni začnou mluvit až když je člověk slepý nebo skončí na vozíčku a už se nepostaví na nohy a diagnoza je jistá..to pak tvrdí,že diagnoza je problematická..není,ale když ji lékaři nesledují tak jako mne,že mi odebrali diagnozu a přestali mne tím nejen sledovat a monitorovat zdravotní stav,tak díky tomu mám dnes mozek jak cedník ...a eknu jen jedno,že pokud lékaři nebudou sledovat a monitorovat stav pacienta jako v mém případě,tak diagnozu nikdy nestanoví a stanoví ji až když člověk oslepne,sedne si doživotně na zadek a už ho nezvedne a z jednoho ložiska se udělá tolik,že je nespočítá ani Bůh..to dokáže pak jen lékař na patologii!
zuzana zavacka, (21. 04. 2016 16:57) Reagovat
Mam 12 let RS za tu dobu mam dvě holky 12a11 let aniž jsem věděla že ji mam. Teď je to horší. Držim všem palce.
Radka, (13. 03. 2013 11:01) Reagovat
Je hrozný, jak je to složité s diagnózou u této nemoci. člověk musí podstoupit tolik vyšetření, než se dozví, jak to s ním je.
František, (07. 05. 2013 05:22) Reagovat
Diagnóza je u tohoto onemocnění obtížnější, ale i zde už lékařská věda udělala velký pokrok.
Veronika, (20. 05. 2013 14:10) Reagovat
Mojí příbuznou teď čekají různá vyšetření ohledně této nemoci. Tak doufám, že to dopadne lépe, než se domnívá..Zatím jsem se s touto nemocí nesetkala v rodině ani u přátel či známých a ani po přečtení nějakých informací, je pro mě tato nemoc jedna velká neznámá.
Katy, (14. 06. 2013 13:50) Reagovat
Je tato nemoc děděná jen z rodičů na děti a nebo když se nachází v příbuzenstvu, tak se zvětšuje pravděpodobnost? Myslím tím třeba z tety na neteř. Děkuji moc za informaci.
Valerie, (01. 08. 2013 13:17) Reagovat
Dle logiky bych soudila, že tam ta šance dědičnosti sice je, ale menší, čím vzdálenější příbuzný, tím menší šance dědičnosti - asi...
Věra, (07. 05. 2015 13:42) Reagovat
Většinou dědičnost bývá buď od rodičů nebo prarodičů. Jak je to konkrétní s RS ale nevím.
milena, (18. 12. 2015 21:16) Reagovat
dědičnost může být i nepřímá
Ivana Mahovská, (08. 01. 2014 00:09) Reagovat
Je mi 49, 13 měsíců po 1 ataku mi potvrdili RS nevím co si mám pod tímto pojmem představovat, jenom vím, že mě čeká studium informací, doplnující vyšetření, seznámení nejbližšího okolí, rodiny, o situaci v práci ani nemluvě. Ikdyž se musím přiznat, že to mě zas tak moc netíží. jsem vděčná za dyskuze a názory na stránkách internetu, mám pocit, že v tom nejsem sama. Tak mi držte palce v kroku do neznáma. Ivana
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty