Diagnóza roztroušené sklerózy
Určit diagnózu RS je často velmi obtížné. Pro její určení se používají McDonaldova kritéria. Nahrazují dřívější Poserova a Schumacherova kritéria. Nová kritéria využívají magnetické rezonance, což ulehčuje diagnostiku RS.
Pokud lékař stanovuje diagnózu, musí vyloučit ostatní možné příčiny symptomů. To se děje diferenciální diagnózou. Rozhodne, do jakého klinického obrazu nemoc spadá.
Snadněji se určuje diagnóza v případě, že pacient prodělal již více atak. Mnohdy však lidé vyhledávají lékaře již při první atace.
Při zjišťování RS magnetickou rezonancí dochází k sledování toho, zda proběhla demyelinizace nervových vláken.
Kromě magnetické rezonance jsou dalšími používanými diagnostickými nástroji analýza mozkomíšního moku. Provádí se lumbální punkcí, při níž dochází k odběru menšího množství mozkomíšního moku z páteřního kanálu. Odebírá se konkrétně z oblasti bederní páteře. Vyšetření trvá cca 5 - 10 minut. Z mozkomíšního moku se zjistí, zda jsou v něm přítomné oligoklonální proužky. Pacienti s RS mají totiž abnormální hladiny protilátek. Test však není stoprocentně jistý.
Dalšími vyšetřeními vedoucí k diagnostice RS jsou:
- počítačová tomografie: Výsledkem tohoto vyšetření jsou řezy, které zobrazují v různých rovinách orgány. Jde však o nedostačující metodu vedoucí k diagnostice RS. Chceme-li diagnostiku potvrdit, je třeba provést magnetickou rezonanci.
- evokované potenciály: V rámci vyšetření evokovaných potenciálů se prování záznam elektrické aktivity vznikají v mozku. Jde o reakci na vnější podněty. Úkolem tohoto vyšetření je ověřit, zda se do mozkové kůry bez překážky dostávají všechny podněty. Na základě vyšetření dochází k vyhodnocování doby mezi podnětem a odpovědí.
- elektromyografie: Jde o vyšetření, které vyhodnocuje zdravotní stav svalů. Měří se jejich elektrická aktivita pomocí malých elektrod. Provádí se převážně na končetinách. Vyšetření trvá kolem půl hodiny.