Úvod Diagnóza roztroušené sklerózy

Diagnóza roztroušené sklerózy

DiagnózaUrčit diagnózu RS je často velmi obtížné. Pro její určení se používají McDonaldova kritéria. Nahrazují dřívější Poserova a Schumacherova kritéria. Nová kritéria využívají magnetické rezonance, což ulehčuje diagnostiku RS.
Pokud lékař stanovuje diagnózu, musí vyloučit ostatní možné příčiny symptomů. To se děje diferenciální diagnózou. Rozhodne, do jakého klinického obrazu nemoc spadá.
Snadněji se určuje diagnóza v případě, že pacient prodělal již více atak. Mnohdy však lidé vyhledávají lékaře již při první atace.


Při zjišťování RS magnetickou rezonancí dochází k sledování toho, zda proběhla demyelinizace nervových vláken.
Kromě magnetické rezonance jsou dalšími používanými diagnostickými nástroji analýza mozkomíšního moku. Provádí se lumbální punkcí, při níž dochází k odběru menšího množství mozkomíšního moku z páteřního kanálu. Odebírá se konkrétně z oblasti bederní páteře. Vyšetření trvá cca 5 - 10 minut. Z mozkomíšního moku se zjistí, zda jsou v něm přítomné oligoklonální proužky. Pacienti s RS mají totiž abnormální hladiny protilátek. Test však není stoprocentně jistý.
Dalšími vyšetřeními vedoucí k diagnostice RS jsou:

  • počítačová tomografie: Výsledkem tohoto vyšetření jsou řezy, které zobrazují v různých rovinách orgány. Jde však o nedostačující metodu vedoucí k diagnostice RS. Chceme-li diagnostiku potvrdit, je třeba provést magnetickou rezonanci.
  • evokované potenciály: V rámci vyšetření evokovaných potenciálů se prování záznam elektrické aktivity vznikají v mozku. Jde o reakci na vnější podněty. Úkolem tohoto vyšetření je ověřit, zda se do mozkové kůry bez překážky dostávají všechny podněty. Na základě vyšetření dochází k vyhodnocování doby mezi podnětem a odpovědí.
  • elektromyografie: Jde o vyšetření, které vyhodnocuje zdravotní stav svalů. Měří se jejich elektrická aktivita pomocí malých elektrod. Provádí se převážně na končetinách. Vyšetření trvá kolem půl hodiny.

Diskuse (17 komentářů)

Michaela Vajdová, (22. 01. 2014 21:24) Reagovat
dobrý den, prosím moc o radu. Už 9 měsíců mě brní nohy, vkuse, je to šílené. K tomu mám tlak na oči, jakoby na víčku jednoho oka-někdy to bolí, jako by mi měli vypadnout oči z důlku. Doktorka mi už dlouho předepisuje jen antidepresiva, ale vím, že od nervů to nemám! poslala mě na boreliozu-negativní. Občas mám jakoby ,,šoky-napne se sval, jakoby mi v noze něco lezlo, napne to sval, a pak povolí. už s tím mám hodně potíží i v práci, neustále se mi chce na záchod, i když ,,nic neodejde". odběr krve a moče byl v pořádku. Bojím se, že by se mohlo jednat o příznaky sklerózy, ale paní doktorka mi stále říká, že to je od zad a od nervů. Mám vůbec nárok na to, aby mě poslala na magnetickou rezonanci, když už mám opravdu strach? nebo musím neustále jíst antidepresiva, které mě bolestí (křečí v hlavě, těle, hlavně neustálé brnění v nohou) nezbaví?? jsem už fakt zoufalá, odmítá mě nechat udělat vyšetření. prosím o radu, zda a za jakých okolností se můžu tohoto vyšetření dožadovat.
Lenka, (15. 02. 2016 09:35) Reagovat
Nechat se vyšetřit neurologem...to paní doktorce ruce neupadnou napsat doporučení k odbornému lékaři, jelikož obvoďák nemá rentgenové a jinak nadpřirozené oči aby viděl do mozkových buněk, aby stanovil, že je třeba se uklidnit...možná se tak uklidňovat, aby šek člověk do hrobu v klidný
Lenka, (15. 02. 2016 09:37) Reagovat
Omlouvám se za překlepy, ale rozčiluje mě, když si obvoďák hraje na spasitele
Iveta20, (31. 12. 2016 04:01) Reagovat
ahoj ja mam skoro to same co ty i doktorka neuroloka mi rekla ze to je od nervu a od zad ale ja si nechala sama udelat MRI a punkci protoze ona byla neschpna me nekam poslat a jak to semnou zacalo... zacla sem mit chripku a presne na den ve 20 me zacly bolet zuby, intratekalni produkce IgG proti HSV 1+2 je pravdepodobna viz moje pocity a testy... na magneticke mi našli pozanelivy etiol a demylizačni plaky při rs a více četna ložiska gliosy suppratetorialne bilat. a byla jsem na lumbalce tam mi nenašli rs LP vyloucila RS ale prej trojklanny nerv o taky neni pořad me to taha od zubu až k čelu a puse mam jako zuby jak kdybych tam měla kroupy a ty skačou nahoru a dolu a hybe se mi pusa sama pořad jsem unavena a boli mě hlava jako když mam chřipku a u oka cejim jenom jak nerv prochazi ale na lumbalce rs nenašli tak se chci zeptat co to je prosim ? K čelu mě to tahne jako kdyby mi čelo někdo držel, na lumbalce mi nasly v CSF 5 Igg pasů alkalicke oblasti, Nalez v seru 5 pasu alkalicke oblasti. U vsech techto pasu byly zjisteny prislusne serove korelaty coz s velkou pravdepodobnosti svedci o nepritomnosti oligloklonalni syntezy IgG. smisena oligocytoza vs artefic.primesi krve, , zaver , mirny zanetlivy , nalezeno mirne zvyseni crp a haptoglobulinu. Cytologye likvoru Lymfocyty 0,36 monocyty 0,25, Absence znamek zvyseneho bunecneho rozpadu v oblasti CNS souvisejici s likvorovym kompartmentem. nevite nekdo Jedna se o Roztrousenou sklerozu prosim?
milena, (18. 12. 2015 21:16) Reagovat
dědičnost může být i nepřímá
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty