Úvod Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza

Pohled na nervový systémRoztroušená skleróza (RS) je velmi komplikovaná nemoc. O její komplikovanosti svědčí i často nejasné příznaky, podle kterých je těžké RS diagnostikovat. Zcela známé nejsou ani příznaky choroby. U jednotlivých pacientů se také liší průběh onemocnění. Pojďme si alespoň přiblížit to, co je o nemoci známo.

Co je to roztroušen skleróza?

Roztroušená skleróza je chronické onemocnění, které spočívá v tom, že lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu. Kvůli tomu dochází k rozpadu myelinových pochev, které chrání nervová vlákna. Tento proces nazýváme „demyelinizace“.
Myelin je velmi důležitý. Umožňuje snadnější vedení nervových vzruchů a díky němu správně funguje centrální nervová soustava.
Problémem roztroušené sklerózy je, že i když o procesech, které s ní souvisejí, informace máme, samotnou příčinu se stále ještě nepovedlo objevit.

Blíže k roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza se u lidí zpravidla objevuje mezi 20. - 40. rokem života. RS v České republice trpí cca 1 promile obyvatelstva. RS více postihuje ženy než muže.
Kromě roztroušené sklerózy můžeme také rozlišovat další druhy sklerózy, tj. difuzní, amyotrofickou, tuberózní. Nejhorší je však prvotně zmíněná roztroušená skleróza. Svůj název si nese podle toho, že RS může tvořit více ložisek, proto „roztroušená“.
Roztroušená skleróza se může u pacientů projevovat různě těžkým tělesným postižením.


Diskuse (18 komentářů)

Bára, (04. 09. 2014 05:04) Reagovat
Kdy se nejčastěji objevuje RS, nebo se může týkat všech věkových skupin? Myslela jsem dřív, že se objevuje jen ve stáří, ale to prý ne.
Tery, (04. 06. 2015 07:27) Reagovat
Já myslím, že tím, že je geneticky podmíněná, tak se právě objevuje už v mládí. Ale ale si záleží jak u koho.
Sylva, (08. 07. 2015 13:35) Reagovat
Já jsem toho názoru, že všechny nemoci jsou v nás a že u někoho se rozvinou, u někoho ne a myslím, že to málokdy člověk může ovlivnit stravou a zdravým životním stylem, jak se všude píše.
barča, (08. 04. 2016 18:26) Reagovat
Nedávno jsem četla docela silný příběh o mladé ženě, která měla RS a úplně mě z toho mrazilo.:(
Ina, (02. 09. 2016 15:08) Reagovat
Dnes už RS mají i děti, takže ano, v 15 letech je to možné.
Michaela, (02. 05. 2017 17:53) Reagovat
dobrý den je mi líto vsech kdo tuhle nemoc má přichá vážně velmi potichu prodělala jsem spoustu vyšetření než mi to diagnostikovali asi2,5 roku při tom všem jsem pracovala a ted už jsem 1 rok doma na neschopence a čekam na invalidní duchod z tím jsem se doposud ještě nesmířila protože mám 2 děti nechci aby se za mně styděli ted jsem ve sudiipro rs dostávám léky ale prý to pocítím až po pul roce tak uvidím mám strach už jsem se smiřovala s tím nejhorším ale fakt že jsou horší nemoce tak se tomu snažím moc nepodávat aspon kvuli dětem hezký večer
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty