Úvod Příznaky roztroušené sklerózy

Příznaky roztroušené sklerózy

První příznaky roztroušené sklerózy se mohou objevovat už v dětství. Jde o RS juvenilní. Opak představuje RS opožděná objevující se až kolem šedesátého roku života.
Začáteční příznaky mohu vznikat postupně a často bývají neurčité a zavádějící. Pojďme si ukázat ty hlavní.

 

Fyzické projevy

  • poruchy hybnosti: Jde o hlavní příznak RS. Porucha hybnosti se zpravidla týká dolních končetin. Projevuje se jako těžkopádnost a ochabnutí. Postižení lidé mají často vrávoravou chůzi, která může připomínat chůzi v opilosti. Časté je i mravenčení v končetinách.
  • změny citlivosti: Projevuje se sníženou citlivostí. Podněty na kůži jsou vnímané slaběji. Někde je však citlivost naopak větší. Častým příznakem je tzv. Lhermittův příznak. Projevuje se pocitem výboje elektrického proudu, když dotyčný předkloní hlavu.
  • poruchy svěračů: Postižený jedinec pociťuje náhlé nucení k močení. Má pocit nedokonalého vyprázdnění močového měchýře. Nemocný jedinec hůře udržuje moč a objevuje se i močová inkontinence.
  • úbytek zrakové ostrosti: Pacient s RS může hůře vidět. Časté je dvojité vidění a vznikají potíže při čtení. Jedinec má písmenka rozmazaná a dokonce může i odlišně vnímat barvy. Tyto příznaky zhoršuje únava a stres. Mnohdy bývá prvním příznakem zánět očního nervu. Pacient udává pocit bolesti za okem.
  • potíže s výslovností: Řeč pacienta s RC může být neplynulá.
  • polykací potíže: Jsou typické pro pokročilé stádium nemoci.
  • sexuální deficit: Dochází až k vymizení libida.

Smutná ženaPsychické projevy

S RS se pojí chronická únava a častá je i nechuť do života, která může ústit v depresi. Někdy dochází i k hrubší změně psychiky. Projevují se změny nálad. Depresi často střídá euforii. Objevuje se i afektivita a výbušnost. Mohou se projevit i poruchy myšlení, ale ty jsou vzácné.

Vyjmenovali jsme si hlavní příznaky RS. Ne vždy se však objevují všechny příznaky. Některé z nich mohou být příznaky jiné nemoci. Proto je tak obtížné diagnostikovat RS.


Diskuse (34 komentářů)

Vlado, (02. 01. 2014 10:11) Reagovat
Ahoj lidičky moc vám přeji aby vám bylo aspoň lépe.Já sem píši proto že už několik let mi není moc dobře ohledně depresí a velkých změn nálad.Antidepresiva na mě nezabírají a je mi čím dál tím více huř.Huř myslím tím že mě bolí klouby a svali a jsem už několik let moc unavený.Bolí mě také moc nohy.často mám slabostí a potom vidím rozmazaně někdy mám pocit že trochu kulhám a také mě tlačí za očima ale u doktoru jsem zdraví.ale co doktoři ví že mám zvědšené uzliny a pět měsícu jsem měl ochrnutou pravou hlasivku já už nevím jak dál a pod dekou věčně být také nechci.prosím o radu
Jana, (03. 03. 2014 14:31) Reagovat
A zkoušel jste více doktorů? Ono často vám jeden doktor pořád říká to samé a pak změníte lékaře a nejednou se posunete dál. S RS zkušenosti nemáme, ale celkově se nám v rodině změna doktora vyplatila. Také mě napadá, jestli by u vás nemohlo jít o únavový syndrom. Má minimálně podobné příznaky a také je poměrně obtížné ho diagnostikovat.
Magda, (18. 03. 2014 11:48) Reagovat
Zdravím všechny, po přečtení příspěvků jsem se rozhodla též podělit o své problémy, už víc než rok je mi neustále špatně, tím myslím denně, začalo to závratěmi, migrény ...podstoupila jsem rovněž řadu vyšetření, rehabilitaci...ale nic, podle doktorů jsme fyzicky v pořádku, tak jsem skončila u psychiatra a na antidepresivech, které mi ale absolutně nijak nepomohli, a proto je už dále neberu...nyní mám šílené problémy při chůzi, strašný pocit nejistoty, všechno se mi houpe, závratě, bolesti krční páteře, pocit tlaku v hlavě, mravenčení prstů, občas zamlžené vidění, jsme stále unavená, nesoustředěná a zapomínám...už nevím co dělat, ani na koho se obrátit...tyhle problémy mě absolutně vyřadily ze společenského života, rovněž v práci jsem si musela snížit uvazek pouze na částečný a pomoc v nedohlednu, takže přežívám každý den..jako, že přežívám, držím všem palce, přeju hodně štěstí a jsem v tom s vámi...
olina, (05. 06. 2014 13:33) Reagovat
ahoj,byla jsi na odběru plicních chlamek?Já jsem je prodělala a mám to samé co ty...tedy po roce léčby atb se to trochu zepšilo
vendy, (30. 05. 2014 12:59) Reagovat
Dobrý den mam už pul roku bolesti objevilo se to 8 měsící tehu pak jsem kuli tomu ležela na infekční a na měsíc přestali bolesti ale pak přišli ještě horší hodně velká bolest hlavy a do toho pálení tak mě dr poslala do nemocnice a ty jsi myslí že mám tu sklerozu :( čekám na výsledky a mě by zajímalo než mi udělali v pich měla jsem jen bolesti ale ted mě brní tělo jak poznám že mají pravdu :(
jana, (06. 06. 2014 11:33) Reagovat
DD,jsem po operaci TOT pásky pro inkontinenci-je mi 36!!!Lékařka mě při předoperačním vyšetření vystavila žádanku na oční a neuro.Něco se jí nezdá, tak se bojím.... mám neostré vidění,závratě,bolesti zad a kloubů,unavená a v depresi - nic z toho jsem jí ani neříkala...připaala bych si jako hypochondr...nevím, zda na běžném očním a neurovyšetření budou hledat i RS.....
Eliška, (09. 07. 2014 11:04) Reagovat
Bojím se podle příznaků, že moje švagrové má RS. Jenže je těžké ji dostat k lékaři...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty