Úvod Příznaky roztroušené sklerózy

Příznaky roztroušené sklerózy

První příznaky roztroušené sklerózy se mohou objevovat už v dětství. Jde o RS juvenilní. Opak představuje RS opožděná objevující se až kolem šedesátého roku života.
Začáteční příznaky mohu vznikat postupně a často bývají neurčité a zavádějící. Pojďme si ukázat ty hlavní.

 

Fyzické projevy

  • poruchy hybnosti: Jde o hlavní příznak RS. Porucha hybnosti se zpravidla týká dolních končetin. Projevuje se jako těžkopádnost a ochabnutí. Postižení lidé mají často vrávoravou chůzi, která může připomínat chůzi v opilosti. Časté je i mravenčení v končetinách.
  • změny citlivosti: Projevuje se sníženou citlivostí. Podněty na kůži jsou vnímané slaběji. Někde je však citlivost naopak větší. Častým příznakem je tzv. Lhermittův příznak. Projevuje se pocitem výboje elektrického proudu, když dotyčný předkloní hlavu.
  • poruchy svěračů: Postižený jedinec pociťuje náhlé nucení k močení. Má pocit nedokonalého vyprázdnění močového měchýře. Nemocný jedinec hůře udržuje moč a objevuje se i močová inkontinence.
  • úbytek zrakové ostrosti: Pacient s RS může hůře vidět. Časté je dvojité vidění a vznikají potíže při čtení. Jedinec má písmenka rozmazaná a dokonce může i odlišně vnímat barvy. Tyto příznaky zhoršuje únava a stres. Mnohdy bývá prvním příznakem zánět očního nervu. Pacient udává pocit bolesti za okem.
  • potíže s výslovností: Řeč pacienta s RC může být neplynulá.
  • polykací potíže: Jsou typické pro pokročilé stádium nemoci.
  • sexuální deficit: Dochází až k vymizení libida.

Smutná ženaPsychické projevy

S RS se pojí chronická únava a častá je i nechuť do života, která může ústit v depresi. Někdy dochází i k hrubší změně psychiky. Projevují se změny nálad. Depresi často střídá euforii. Objevuje se i afektivita a výbušnost. Mohou se projevit i poruchy myšlení, ale ty jsou vzácné.

Vyjmenovali jsme si hlavní příznaky RS. Ne vždy se však objevují všechny příznaky. Některé z nich mohou být příznaky jiné nemoci. Proto je tak obtížné diagnostikovat RS.


Diskuse (34 komentářů)

tereza, (20. 08. 2014 18:24) Reagovat
Dobrý den, už delší dobu mám potíže jako závrať, bolesti kloubů, deprese, každé ráno mě brní prsty na nohou, bolí mě krční páteř, občas cítím tlak za očima, pociťuji takové záškuby v celém těle, chodím tak jakoby strnule a nejistě, taky v poslední době docela ztrácím na váze atd. Je mi 15 a tak nevím co se to děje...co myslíte? Děkuji
Zuzka, (01. 10. 2014 10:34) Reagovat
Zajděte si k lékaři, nejdříve k praktickému, ten vás pošle dál. Určitě příznaky nepodceňujte a hodně štěstí, ať vše dobře dopadne.
Radka, (06. 11. 2016 19:21) Reagovat
Já v roce 2009 na lumbální punkci, na magnetické rezonanci mozku a nic nenašli.. už roky mě trápí při neplánovaném pohybu, že dostanu jakoby záchvat, jako třeba dnes, jdu s dcerou aona se smekla,ja ji nechtěla pustit a jak jsem nebyla připravená na tu situaci, tak to je spouštěč.. pak mě asi po minutě projiždí mráz celým tělem, motá se mi hlava s hlavně na nohu nemůžu stoupnout, protože mě zklame a upadnu ci zakopnu. Jako bych ji nemohla ovládat... Stává se mi to i na kole nebo kdyz běžím do schodů a udělám nečekaný pohyb... Rs vyloučili, ale testy mi žádné od té doby nedělali. Jen koukají na ty staré.. teď je mi 29 a mám dvě děti, třetí na cestě a stává se mi to i teď v těhotenství a to přitom předtím vždy v těhotenství byl klid, začalo to vždycky až po porodu a kojení ... Hlavně když lékaři řeknu co mě trápí. Nikdo mi nedokáže pomoci a ještě se dívají jako bych si to vymyslela
Marketa, (09. 05. 2017 12:12) Reagovat
Dobry den Radko,chtela jsem se zeptat,zda uz vite ke svym problemum neco vic? Mam velmi podobne komplikace.
Martina G., (13. 07. 2017 21:18) Reagovat
Dobrý den, uz asi pres 3 mesice mam tuhnuti v nohach nekolikrat uz jsem i spadla ted uz jsem hodne opatrna, ptekazky jsou dost velky problem musim se zamerit na to abych ty nohy zvedla dostatecne abych nebrkla , ze schodu se nohy nekdy tresou a musim se pridrzovat. Byla jsem na lumbalni punkci tam se jen ukazalo zvysene mnozstvi bilkovin v moku, dal se nic neresi a u me se to zhorsuje jake bych si mela vyridit vysetreni ? Je mi teprve 34 let , mam deti skolniho veku a jsem omezena i ve sportu. Poradi mi nekdo ?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty