Úvod Příznaky roztroušené sklerózy

Příznaky roztroušené sklerózy

První příznaky roztroušené sklerózy se mohou objevovat už v dětství. Jde o RS juvenilní. Opak představuje RS opožděná objevující se až kolem šedesátého roku života.
Začáteční příznaky mohu vznikat postupně a často bývají neurčité a zavádějící. Pojďme si ukázat ty hlavní.

 

Fyzické projevy

  • poruchy hybnosti: Jde o hlavní příznak RS. Porucha hybnosti se zpravidla týká dolních končetin. Projevuje se jako těžkopádnost a ochabnutí. Postižení lidé mají často vrávoravou chůzi, která může připomínat chůzi v opilosti. Časté je i mravenčení v končetinách.
  • změny citlivosti: Projevuje se sníženou citlivostí. Podněty na kůži jsou vnímané slaběji. Někde je však citlivost naopak větší. Častým příznakem je tzv. Lhermittův příznak. Projevuje se pocitem výboje elektrického proudu, když dotyčný předkloní hlavu.
  • poruchy svěračů: Postižený jedinec pociťuje náhlé nucení k močení. Má pocit nedokonalého vyprázdnění močového měchýře. Nemocný jedinec hůře udržuje moč a objevuje se i močová inkontinence.
  • úbytek zrakové ostrosti: Pacient s RS může hůře vidět. Časté je dvojité vidění a vznikají potíže při čtení. Jedinec má písmenka rozmazaná a dokonce může i odlišně vnímat barvy. Tyto příznaky zhoršuje únava a stres. Mnohdy bývá prvním příznakem zánět očního nervu. Pacient udává pocit bolesti za okem.
  • potíže s výslovností: Řeč pacienta s RC může být neplynulá.
  • polykací potíže: Jsou typické pro pokročilé stádium nemoci.
  • sexuální deficit: Dochází až k vymizení libida.

Smutná ženaPsychické projevy

S RS se pojí chronická únava a častá je i nechuť do života, která může ústit v depresi. Někdy dochází i k hrubší změně psychiky. Projevují se změny nálad. Depresi často střídá euforii. Objevuje se i afektivita a výbušnost. Mohou se projevit i poruchy myšlení, ale ty jsou vzácné.

Vyjmenovali jsme si hlavní příznaky RS. Ne vždy se však objevují všechny příznaky. Některé z nich mohou být příznaky jiné nemoci. Proto je tak obtížné diagnostikovat RS.


Diskuse (34 komentářů)

Jana, (17. 05. 2013 12:24) Reagovat
Pri RS mysiíte i na boreliózu. Je to veľký imitátor RS.
Zdena, (17. 07. 2013 05:36) Reagovat
Sestra se teď chystá s obtížemi k lékaři. Zeptám se jí, jestli neměla klíště. Je docela často v přírodě. Snad to RS nebude. Celá rodina se toho děsíme.
Jana Böhmová, (30. 09. 2013 19:22) Reagovat
Dobrý den,mě nedávno RS diagnostikovali. Měla jsem deprese, únavu a začaly mi potíže s pravou dolní končetinou, nejdříve jsem měla necitlivost, teď mám i potíže s chůzí. V roce 2003 jsem měla zánět očního nervu. Až teď jsem se odhodlala jít k doktorovi, nechtěla jsem vypadat jako hypochondr. Chodila jsem normálně do práce, ale posledního půl roku jsem měla pocit, že to přestávám zvládat. Teď se začnu lécit a snad mi bude lépe.
Stáňa, (04. 10. 2013 06:52) Reagovat
Dobrý dne poslední asi půl rok mám tyto problémy. Třesou se mi ruce a nohy, mám problémy s chůzí, připadá mi, že chodím toporně, párkrát jsem upadla jakoby mě zradily nohy, jsem unavená, mám deprese, zhubla jsem za poslední měsíc 3 kg. Při psaní i na PC mám problémy, pletou se mi písmenka a při mluveném projevu často hledám slova. Je mi 50 let.Děkuji za Váš názor. SB
Eva, (06. 03. 2016 17:21) Reagovat
mě je stejně..... let a někdy v práci píšu jak drak a pakliže mám více služeb za sebou normálně vím co chci napsat ale přehazují se mi písmenka takže to potom po sobě dalších 5 minut opravuji....brnění v levé tváři několik let opačně pak citlivost na dotek...před očima mi už několik let lítají šedé fleky, potíže se svěrači (při usínání mě v nejlepším donutí nic jít na záchod i když jsem chvíli předtím byla a nemám zánět)jsem připisovala věku a třem porodům a až ted kdy mě začala brnět a mravenčit levá ruka jsem si to vše dala dohromady ....celá....jsem zdravotní sestra umím si dát dohromady 1+1 budu muset k neurologovi ale moc se mi nechce bojím se že měvyhodí z práce pakliže by se RS potvrdila inu těžká volba bud se s tím naučit žít víc cvičit brát vitamíny a nebo šupem k lékaři aby to bylo potvrzené a dokonce života v papírech? a to ještě nevím jestli bych nepřišla o řidičák........ držím palec...
Karla Senčáková, (29. 10. 2016 16:06) Reagovat
Taky mě to postihlo a jsem také zdravotní sestra.Přehazuji písmenka v PC,neslyším na 1 ucho a mám pocit,že to přstávám zvládat.V poslední době mám potíže s jenou nohou a navíc i s páteři,Podotýkám,že jsem snad celý život byla velmi aktivní,žádná nemocenská.,A po 50sátce najednou operace srdeční chlopně a za další 2 roky RS.Je to určitě vše z přechozených nemocí a těžké práci zdravotní sestry.Zatím jsem to v práci neřešila,píchám si 3x týdně injekce a ještě jsem na Warfarinu.Ale jiní jsou na tom hůř.Zatím chodím,dýchám,cvičím a snad i využiju lázně.Moc to neřešme,prostě se to stalo.
Iva, (17. 10. 2013 18:13) Reagovat
Dobrý den,před pár dny to byl rok, co jsem skončila v nemocnici. Původně se jednalo o silné bolesti hlavy a omdlévání. Poté mi z lumbální punkce zjistili počínající RS s tím, že na magnetické rozonanci nic nenašli. Je mi 21 let, od včerejšího dne mám problémy s chůzí. Byla jsem zvyklá že mi z ničeho nic brněly nohy a necítila jsem je, ale od včerejška mi levá noha brní, bolí mě a mám problém s chůzí. Příznaky mám téměř všechny, které jsou výše uvedené... Mám strach, chodím na vysokou školu a téměř nikdo o mé počínající nemoci neví. A čekat na to, až se nález potvrdí i na MR mě opravdu nebaví. Doposud mi neuroložka předepisovala jen antidepresiva, které jsem ale po konzultaci s mým psychologem nebrala. Musím se objednat na kontrolu, ale to bude opět nejméně měsíc čekání...
MARTINA, (21. 11. 2013 21:37) Reagovat
ŽE MĚ SEM TAM NĚCO BRNÍ,TO MĚ NEDĚSILO,PŘIKLÁDALA JSEM TO BORELII,ALE POSLEDNÍ DOBOU MÁM ŠPATNOU KOORDINACI TĚLA,CHCI JÍT ROVNĚA NEJDE MI TO,TAK SE DIVNĚ MOTÁM,JAKO KDYBYCH UPILA,A HODNĚ SE MI ZHORŠIL ZRAK.JE MI 47
Dana, (10. 07. 2014 14:57) Reagovat
Dobrý den,dnes jsem našla Váš komentář,mám stejné příznaky,navíc poslední dobou často zakopávám nejen ne rovině,ale i na schodech,bolí mě klouby,střídá se to s bolestí svalů a bolestí v krku.jak jste na tom?Zjistili Vám lékaři něco?Mně bylo v květnu 47,dnes jsem byla u doktora,napadlo mně,že by to mohla být borelioza,ale když jsem četla příznaky RS,zjišťuji,že mně některé trápí cca 2 roky.Navíc jsem za posl.dva roky zhubla asi 20kg-když jsem s úbytkem váhy byla u lékaře před rokem,všechny výsledky odběrů byly v pořádku.Dnes mi dal dvoje silná ATB pro případ boreliozy,zítra jdu na odběry a dle toho,co říkal,si myslí na RS. Děkuji za odpověď.Dana
Eva, (06. 03. 2016 17:22) Reagovat
tak to máme podobně a otázka je jít nebo nejít k lékaři? .... držím palečky at vše dobře dopadne....sama se zatím rozhoduji....
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená skleróza
Kontakty